Elfa Distrelec er nu en del af RS Components

RS Components integration af Elfa Distrelec markerer begyndelsen på et nyt kapitel, hvor de to virksomheder forenes under RS Components brand.

RS Components, en førende leverandør af produkt- og serviceløsninger til industrikunder, har opkøbt Elfa Distrelec og integreret virksomheden i RS-koncernen. Det betyder, at  Elfa Distrelec A/S nu overgår til RS Components A/S, hvilket markerer begyndelsen på et nyt kapitel, hvor de to virksomheder forenes under RS Components' brand. 

Med over 45 års erfaring er Elfa Distrelec kendt for sit omfattende udvalg af tekniske komponenter til f.eks. automatisering og måleteknologi. Opkøbet gør det muligt for RS
Components at betjene en større kundebase ved at udvide produktsortimentet, tjenesterne og løsningerne.

Med tilsammen 160 års brancheerfaring har både RS Components og Elfa Distrelec leveret førsteklasses produkter, tjenester og support. Og nu - som en samlet gruppe med både global rækkevidde og lokal ekspertise - bliver det muligt at tilbyde endnu større værdi til kunderne, fremhæver Claus Pedersen, der er Country Manager Scandinavia, RS Group:

- Vores kunder og medarbejdere er det bedste, vi har. Derfor er opkøbet af Elfa Distrelec A/S og integrationen med RS Components A/S en milepæl, vi har set frem til. Denne fusion giver vores fælles kunder adgang til et endnu bredere udvalg af produkter og serviceløsninger, hvilket skaber et stærkere fundament for personlig involvering og partnerskaber, siger Claus Pedersen, og han fortsætter:

- Vores vision er at være det foretrukne valg for kunder, medarbejdere og leverandører. Jeg er overbevist om, at sammenlægningen vil styrke os i at nå dette mål. Vi ser frem til at udbrede kendskabet til vores 'Better World '- produktsortiment, som er et fantastisk ESG-initiativ. Vi glæder os til at hjælpe endnu flere kunder og samfundet omkring os med at nå deres konsolideringsmål ved at bruge RS PRO-produkter samt vores indkøbs- og lagerstyringsløsninger.

16/12 2024
  • Strategisk samarbejde styrker nordisk LoRaWAN-dækning

    Strategisk samarbejde styrker nordisk LoRaWAN-dækning

    branche-og-teknologi ›Netmore indgår et strategisk partnerskab med Cibicom, Danmarks største LoRaWAN-netværksoperatør. Samarbejdet giver Cibicom øget netværksskalérbarhed og problemfri roaming. Samtidig kan Netmore udvide sin LoRaWAN-dækning til hele Norden.
  • Prevas og Alleima udvikler AI-baseret kvalitetskontrol af avancerede stålrør

    Prevas og Alleima udvikler AI-baseret kvalitetskontrol af avancerede stålrør

    branche-og-teknologi ›I samarbejde med Alleima har Prevas udviklet og verificeret en løsning til automatiseret kvalitetskontrol af rør ved hjælp af maskinvision og AI-baseret billedanalyse.
  • Imec i front med skalerbar superledende teknologi

    Imec i front med skalerbar superledende teknologi

    branche-og-teknologi ›Nyt program for superledende digital teknologi samler chipproducenter, system-virksomheder og hyperscalere inden for udvikling af næste generations HPC, AI, kvantecomputing, fotonik og neuromorfisk computing (in english).
  • HiFi Klubben: God lyd er tilbage i stuerne

    HiFi Klubben: God lyd er tilbage i stuerne

    branche-og-teknologi ›Markedet for forbrugerelektronik har været præget af prispres og hurtige onlinekøb. Nu oplever HiFi Klubben, at flere kunder søger kvalitet, rådgivning og produkter, der kan gøre musik, film, gaming og serier til en bedre oplevelse.
  • Danske universiteter lancerer uafhængig AI-platform til forskning og innovation

    Danske universiteter lancerer uafhængig AI-platform til forskning og innovation

    branche-og-teknologi ›UCloud AI samler avancerede sprogmodeller, national supercomputerkraft og sikker digital infrastruktur på én platform. Den nye platform er udviklet som en offentlig service frem for et kommercielt AI-produkt.
  • Danfoss ser stort potentiale i 3D-print

    Danfoss ser stort potentiale i 3D-print

    branche-og-teknologi ›Danfoss har mange aktiviteter inden for 3D print, og firmaet deltager med flere lærlinge i DM i 3D-print, som afvikles i forbindelse med FoodTech messen i MCH Messecenter Herning i oktober måned.
  • Hvorfor er der elektronik i sejlbåde?

    Hvorfor er der elektronik i sejlbåde?

    branche-og-teknologi ›Mouser leverer elektronikkomponenter til La Roche-Posay Racing Team og har sammen med TE Connectivity udarbejdet en eBook, der beskriver de avancerede systemer, der er integreret i den race-optimerede sejlbåd (in english).
  • EnSilica åbner nyt chipdesigncenter i Italien

    EnSilica åbner nyt chipdesigncenter i Italien

    aktive-komponenter-og-embedded-sw ›Med fokus på rum- og kommunikationschip etablerer ASIC-specialisten EnSilica nyt designcenter i Milano i Italien (in english).