EOT-messen i 2025 rykkes til efteråret og bliver en del af HI-messenEOT beskæftiger sig med fremtidens teknologier og løsninger i elektronikbranchen. Foto: MCH/Tony Brøchner.

EOT-messen i 2025 rykkes til efteråret og bliver en del af HI-messen

EOT - Electronics of Tomorrow afholdes i 2025 i forbindelse med HI Tech & Industry Scandinavia i MCH Messecenter Herning fra 30. september til 2. oktober. EOT fortsætter i 2027 som selvstændig messe med egne datoer.

EOT - Electronics of Tomorrow har etableret sig som et fælles og unikt mødested for elektronikbranchen, og sådan fortsætter det. I 2025 bliver EOT imidlertid koblet på HI-messen, der afvikles i Messecenter Herning fra 30. september til 2. oktober 2025, og EOT vil her således fungere som en selvstændig 'messe-i-messen', inden EOT i 2027 atter står på egne ben.

Det sker i bestræbelserne på fortsat at være et samlende og nytænkende arrangement, der adskiller sig fra andre aktiviteter i branchen - således udvikler projektteamet sideløbende på messen, så den fortsat kan være inspirerende og udfordrende og i det hele taget danne rammen om fremtiden i branchen.

- Ambitionerne for fremtidens EOT er tårnhøje, og derfor har vi valgt at bruge tiden på at udvikle formatet frem mod 2027 og i mellemtiden lave en form for mellemlanding under HI-messen i 2025, hvor EOT vil indgå som en selvstændig messe. Dette giver os en unik mulighed for allerede i 2025 at prøve nogle af de elementer af, som vi gerne vil have med på EOT i 2027, forklarer projektleder Christina Rosenlund, MCH A/S, og fortsætter:

- Elektronikbranchen har før været en del af HI-messen, så den passer rigtig fint ind, men vi ser et kæmpe potentiale i elektronik og teknologi på den lange bane i forhold til at løse nogle af de helt store samfundsudfordringer - og derfor skal EOT også fremadrettet være sit eget selvstændige arrangement.

Med udgangspunkt i spørgsmålet 'hvordan løser vi fremtidens samfundsudfordringer ved hjælp af elektronik og tilhørende teknologi?' vil EOT fortsat være et samlingspunkt, der beskæftiger sig med både elektronikbranchen her og nu og fremtidens teknologier. Samtidig vil EOT også fremadrettet fokusere på bæredygtighed og grøn omstilling, ligesom også geopolitiske emner vil blive taget op.

Udstiller: Afgørende med udvikling

Blandt udstillerne er der stor opbakning til den igangværende proces - eksempelvis ser man hos Arrow Electronics frem til for en stund at blive en del af HI-messen.

- Det er spændende, at vi bliver en del af en større messe og på den måde kan række ud til brancher, som vi normalt ikke er i berøring med. Samtidig er det en god anledning til at prøve noget nyt af og fortsat sikre, at vi udstillere får noget ud af messen - i det hele taget er jeg spændt på at se, hvordan konceptet udvikler sig fremadrettet, lyder det fra Nikolaj Hanson, Senior Engineering Manager, Arrow Electronics, der bifalder, at EOT holder sig i bevægelse:

- Det er helt generelt afgørende, at messer bliver ved med at udvikle sig, og EOT's nye koncept åbner op for nogle muligheder, der forhåbentlig kan tiltrække nye kræfter og åbne op for perspektivrige dialoger - også med folk, vi ikke kender i forvejen.

Han fremhæver EOT's evne til at samle elektronikbranchen om idéudveksling og både planlagte og spontane møder - og konstaterer samtidig, at det ofte er på messen, at han og hans kollegaer støder på nye projekter, som de ellers ikke ville være kommet på sporet af.

HI-messens fem sektorer

EOT fastholder sin egen identitet under HI-messen, og garvede EOT-gængere vil derfor hurtigt kunne genkende messens særlige DNA.

Samtidig deles pladsen med HI-messen, der traditionen tro igen i 2025 beskæftiger sig med de fem sektorer 'Automation & Robotter', 'Underleverandører', 'Fødevareteknologi', 'Maskiner & Produktionsudstyr' og 'Intern logistik'. Netop HI-messen bød i 2023 på flere end 600 udstillere og tiltrak flere end 18.500 besøgende.

Læs mere på eot.dk.

24/10 2024
  • EU-projekt skal gøre kvanteteknologi klar til brug i europæiske netværk

    EU-projekt skal gøre kvanteteknologi klar til brug i europæiske netværk

    branche-og-teknologi ›GlobalConnect er partner i det nye EU-projekt TRUSTQ, der skal gøre kvantesikker kommunikation praktisk anvendelig i international skala.
  • Volvo Cars og NVIDIA vil gøre automatiseret kørsel mere sikker

    Volvo Cars og NVIDIA vil gøre automatiseret kørsel mere sikker

    branche-og-teknologi ›Volvo Cars udvider sit samarbejde med NVIDIA med det mål at gøre automatiseret kørsel endnu mere sikker i fremtidens Volvo-modeller.
  • Millioner til forskning på tværs af faggrænser

    Millioner til forskning på tværs af faggrænser

    branche-og-teknologi ›Fra grønnere skibsfart til klogere cyberforsvar. 12 forskningsprojekter har fået støtte til at kombinere avanceret datavidenskab med andre fagområder i jagten på ny viden.
  • DigiKey vil investere 100 mio. dollars over de næste 18 måneder

    DigiKey vil investere 100 mio. dollars over de næste 18 måneder

    branche-og-teknologi ›DigiKey vil investere 100 millioner dollars i løbet af de næste 18 måneder på at opskalere det globale produktdistributionscenter (PDC) og firmaets ordrestyringssystem (OMS). Firmaet forventer en omsætningsstigning på hele 50 procent i indeværende år.
  • Det globale salg af PC'er faldt med 21 procent i tredje kvartal

    Det globale salg af PC'er faldt med 21 procent i tredje kvartal

    branche-og-teknologi ›Ifølge de seneste tal fra teknologi- og markedsanalysefirmaet Omdia faldet antallet af solgte desktop computere, notebooks og workstations markant i det seneste kvartal. De stadig stigende komponent-omkostninger er en vigtig faktor (in english)
  • Store investeringer i 300mm fabs

    Store investeringer i 300mm fabs

    branche-og-teknologi ›SEMI melder i seneste rapport om store igangværende og kommende investeringer i 300mm (waferdiameter) front-end fab udstyr. De forventede investeringer i alene 2026 estimeres til 149 mia. dollars, hvilket er 31 procent højere end sidste år (in english).
  • Nordic Semiconductor markerer 10 år i 'hjertet' af BBC's micro:bit board

    Nordic Semiconductor markerer 10 år i 'hjertet' af BBC's micro:bit board

    boards ›Omkring 73 millioner unge har siden introduktionen for 10 år siden arbejdet med det såkaldte Micro:bit board, som BBC har stået fader til. Nordic Semiconductor har leveret nøgleteknologi til det unikke board (in english).
  • Fra spåner til 3D-print

    Fra spåner til 3D-print

    branche-og-teknologi ›Det netop afsluttede CHIPART-projekt viser vejen mod en mindre miljøbelastende produktion med 3D-print ved at genbruge titaniumspåner fra luftfartindustrien til 3D-print pulver – uden energitung omsmeltning.