Europæisk produktion af Polestar 7
Polestar vælger Volvo Cars som udviklings- og produktionspartner for Polestar 7, der introduceres i 2028 og efter planen skal produceres i Slovakiet.
Polestar tager næste skridt i bestræbelserne på at diversificere sin kontraktproduktion og udvider nu til Europa. Virksomheden har indgået en hensigtserklæring med Volvo Cars om at lade Polestar 7 producere i Kosice, Slovakiet, forud for den planlagte lancering af den premium kompakte SUV i 2028
Polestar 7 vil blive udviklet i overensstemmelse med virksomhedens nyligt annoncerede strategi om at benytte platforme fra Geely Holding Group. Modellen vil blive baseret på teknologi fra Volvo Cars og drage fordel af fælles komponenter i koncernen, cell-to-body-teknologi med næste generations batteritæthed og -performance samt den kommende generation af internt udviklede elmotorer. Der vil blive foretaget tilpasninger for at sikre den køredynamik og de præstationer, som Polestar er kendt for.
Michael Lohscheller, CEO for Polestar, forklarer:
- Samarbejdet med Volvo Cars om at udvikle og producere Polestar 7 i Europa er en enestående mulighed, som vil styrke vores position på hjemmemarkedet. Vores strategi med at benytte koncernens platforme som grundlag for vores kommende modelprogram giver os adgang til den nyeste og bedste teknologi, på en omkostningseffektiv måde. Med sit karakteristiske design og sportslige køreegenskaber vil Polestar 7 sætte nye standarder inden for premium kompakte SUV’er.
Håkan Samuelsson, CEO og præsident for Volvo Cars, siger:
- Vores samarbejde med Polestar om udviklingen og produktionen af Polestar 7 understreger, hvordan Volvo Cars og Polestar fortsat udnytter synergierne mellem os til effektivt at levere fremragende biler, der er skræddersyet til vores respektive kundesegmenter.
Opførelsen af Volvo Cars’ fabrik i Kosice blev påbegyndt i 2023. Fabrikkens placering byder på gode logistiske forbindelser til de europæiske markeder og en veletableret leverandørbase.