M-Comp åbner kontor i Finland

M-Comp etablerer nu et brohoved i Finland, hvor nyansatte Jari Laurinen's førte opgaver bliver at udvikle forretningen omkring agenturet for EDT (Emerging Display Technology)

Sidste år trådte M-Comp A/S ind på det svenske marked via af overtagelsen af firmaet Lilla Fabrikken. Nu udvides det nordiske engagement til også at omfatte Finland.

M-Comp har således netop ansat Jari Laurinen salgsansvarlig for Finland, og hans første opgave bliver at udvikle forretningen med EDT (Emerging Display Technology), som M-Comp nu repræsenter på hele det nordiske marked. EDT er en ledende producent af såvel traditionelle monokrome LCD moduler som små og mellemstore TFT’er og 'Projected Capacitive Touch'.

- I de senere år har EDT besluttet at samarbejde med færre, men stærkere partnere, forklarer Henrik Gørslev, Business Development Manager hos EDT-Europe,.
- M-Comp har udviklet en særdeles stærk kompetence på displays og touch, og vi er meget glade for at have dem som vores partner i hele Norden.

- Vi oplever, at display- og touch-markederne er i rivende udvikling, forsætter Lars Nordberg-Hansen, direktør i M-Comp.
-  I dag forventer alle et højt informationsniveau. Dette giver store muligheder i alle industrielle produkter, ligesom behovet for lokalt at kunne kontrollere processer åbner et behov for touchprodukter.

Åbningen i Finland repræsenterer en milepæl for M-Comp A/S, der helt fra firmaets start i begyndelsen i 2006 havde som mål at blive nordisk partner for kunder i industrisektoren.

- Vi tror på og arbejder med et regionalt distributionskoncept, som bliver drevet af kompetence med kvalitet og supply chain management som en selvfølge. Vores organisation er opbygget således, at vores team tilbyder omfattende support til vores kunder i HELE processen – lige fra design-in og til en komplet løsning er integreret, understreger Lars Nordberg-Hansen.

2/2 2011
  • AI splitter PCB-industrien i to

    AI splitter PCB-industrien i to

    branche-og-teknologi ›Ny rapport fra Yole Group analyserer PCB-industrien, der er opdelt i to hele forskellige segmenter: Et 'commodity' segment, der omsætningsmæssigt står næsten stille, samt et AI-drevet segment i kraftig vækst (in english).
  • Wireless Logic Nordic får ny direktør

    Wireless Logic Nordic får ny direktør

    branche-og-teknologi ›Den erfarne tele- og IoT-profil Wanig Le Pennec bliver ny direktør for Wireless Logic Nordic. Med en stærk international baggrund inden for IoT, partnerskaber og kommerciel udvikling skal han stå i spidsen for virksomhedens fortsatte vækst.
  • Infineon etablerer højvolumen 300mm-baseret GaN-produktion i Europa

    Infineon etablerer højvolumen 300mm-baseret GaN-produktion i Europa

    branche-og-teknologi ›Infineon etablerer Europas – og verdens – første produktionsanlæg til fremstilling af galliumnitrid (GaN) powerhalvledere i stor skala med afsæt i 300-millimeter (diameter) wafere (in english).
  • DigiKey udvider porteføljen af DigiKey Standard produkter

    DigiKey udvider porteføljen af DigiKey Standard produkter

    branche-og-teknologi ›Blandt de nye produkter i DigiKey's såkaldte DigiKey Standard produktportefølje kan fremhæves ESD-beskyttelsesudstyr samt præcisionsværktøjer med mere (in english).
  • Samarbejde om AI-understøttet workflow til PCB inspektion

    Samarbejde om AI-understøttet workflow til PCB inspektion

    t-og-m ›Siemens og NVIDIA vil forøge produktiviteten og forbedre kvaliteten ved at flytte forberedelsen af ​​automatiseret optisk PCB-inspektion over i den virtuelle verden (in english).
  • Derfor er danske universiteter attraktive mål for hackere

    Derfor er danske universiteter attraktive mål for hackere

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›På få uger har cyberangreb ramt DTU, Københavns Universitet og Aarhus Universitet. Universiteterne ligger inde med værdifulde data, har mange forskellige it-systemer og bygger på en tradition for åbenhed, hvilket gør dem interessante for cyberkriminelle.
  • Audi lancerer som verdens første buede digitale OLED-baglygter

    Audi lancerer som verdens første buede digitale OLED-baglygter

    branche-og-teknologi ›Den nye Audi Q9 er som første i verden forsynet med tredimensionelt buede digitale OLED-baglygter, som åbner for nye muligheder inden for sikkerhed og kommunikation.
  • Dansk startup vil give fremtidens robotter en digital hjerne

    Dansk startup vil give fremtidens robotter en digital hjerne

    automation ›Startup-virksomheden Synteza har knækket koden til at skabe computerskabte træningsdata på rekordtid. Det skal gøre det markant hurtigere og billigere for robotter og selvkørende enheder at forstå den virkelige verden.