Milestone Systems, der udvikler IP-baseret software til digital videoovervågning, åbner egne selskaber i Spanien og" /> Milestone Systems, der udvikler IP-baseret software til digital videoovervågning, åbner egne selskaber i Spanien og Australien.
" />

Milestone Systems udvider markant

Milestone Systems, der udvikler IP-baseret software til digital videoovervågning, åbner egne selskaber i Spanien og Australien.

Igennem de seneste seks år har den danske producent af IP-baseret software til digital videoovervågning, Milestone Systems, solgt sine løsninger via distributører og systemintegratorer på de australske og new zealandske markeder samt i de øvrige stillehavsregioner. Med etableringen af et datterselskab i Melbourne, Australien, ønsker Milestone at understøtte kunderne yderligere gennem partnerne og dermed øge væksten på de vigtige markeder.

Angelo Salvatore vil som Regional Sales Manager for Australien blive ansvarlig for det nye datterselskab. Han har senest arbejdet for Alloys International, en af Milestone Systems’ distributører. Her bidrog han markant til at øge virksomhedens andel af IP-sikkerhedsmarkedet i Australien, og Milestone Systems har stor tiltro til, at Angelo Salvatore vil bidrage til at understøtte partnerne og dermed øge væksten på de australske og new zealandske markeder samt i de øvrige stillehavsregioner.

- Milestone Systems har vækstet cirka 50 procent i denne region i løbet af de seneste år. Vores løsninger er installeret i havneområder, lufthavne, hospitaler og i en række uddannelsesinstitutioner, og derudover har vores partnere gang i en række spændende projekter. Det nye datterselskab vil understøtte alle disse aktiviteter baseret på lokal ekspertise og fokus, siger Territory Manager Peter Biltsted, Milestone Systems.

Markant vækst i Spanien og Portugal

Milestone Systems’ nye datterselskab i Spanien er placeret i Barcelona, og regionsansvarlig er Nikitas Koutsourais, som har flere års erfaring inden for sikkerhedsindustrien og det spanske marked generelt. Milestone Systems Spain SL, som det nye datterselskab er døbt, vil primært have fokus på teknisk support og salgsaktiviteter i forhold til partnere.

- De spanske og portugisiske markeder har vist fine vækstrater inden for sikkerhedsløsninger og er derfor meget interessante for os. Ifølge politiets efterretninger steg antallet af kriminelle handlinger i 2006 og 2007 med 60 procent alene i Madrid, og vi tror på, at vi med vores lokale tilstedeværelse og forståelse af det behov, markedet har, vil kunne bidrage positivt med vores højteknologiske løsninger, siger Sales Manager Southern Europe Claus Roenning, Milestone Systems.

Siden Milestone Systems blev etableret for over 10 år siden, har virksomheden oplevet en solid vækst i alle sine markeder. I dag er Milestone Systems’ software tilgængeligt på 17 sprog og sælges gennem distributører og integratorer i 90 lande.

- Etableringen af datterselskaberne i Australien og Spanien er i tråd med vores ambition om at øge vores forretningsaktiviteter verden over. Vi har mulighed for i endnu højere grad at tilgodese kunderne og yde en endnu bedre service og support i forhold til vores partnere. Og ikke mindst er etableringen af datterselskaberne endnu et skridt på vejen til at være repræsenteret i alle større markeder, siger administrerende direktør Lars Thinggaard, Milestone Systems.

19/3 2009
  • AI splitter PCB-industrien i to

    AI splitter PCB-industrien i to

    branche-og-teknologi ›Ny rapport fra Yole Group analyserer PCB-industrien, der er opdelt i to hele forskellige segmenter: Et 'commodity' segment, der omsætningsmæssigt står næsten stille, samt et AI-drevet segment i kraftig vækst (in english).
  • Wireless Logic Nordic får ny direktør

    Wireless Logic Nordic får ny direktør

    branche-og-teknologi ›Den erfarne tele- og IoT-profil Wanig Le Pennec bliver ny direktør for Wireless Logic Nordic. Med en stærk international baggrund inden for IoT, partnerskaber og kommerciel udvikling skal han stå i spidsen for virksomhedens fortsatte vækst.
  • Infineon etablerer højvolumen 300mm-baseret GaN-produktion i Europa

    Infineon etablerer højvolumen 300mm-baseret GaN-produktion i Europa

    branche-og-teknologi ›Infineon etablerer Europas – og verdens – første produktionsanlæg til fremstilling af galliumnitrid (GaN) powerhalvledere i stor skala med afsæt i 300-millimeter (diameter) wafere (in english).
  • DigiKey udvider porteføljen af DigiKey Standard produkter

    DigiKey udvider porteføljen af DigiKey Standard produkter

    branche-og-teknologi ›Blandt de nye produkter i DigiKey's såkaldte DigiKey Standard produktportefølje kan fremhæves ESD-beskyttelsesudstyr samt præcisionsværktøjer med mere (in english).
  • Samarbejde om AI-understøttet workflow til PCB inspektion

    Samarbejde om AI-understøttet workflow til PCB inspektion

    t-og-m ›Siemens og NVIDIA vil forøge produktiviteten og forbedre kvaliteten ved at flytte forberedelsen af ​​automatiseret optisk PCB-inspektion over i den virtuelle verden (in english).
  • Derfor er danske universiteter attraktive mål for hackere

    Derfor er danske universiteter attraktive mål for hackere

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›På få uger har cyberangreb ramt DTU, Københavns Universitet og Aarhus Universitet. Universiteterne ligger inde med værdifulde data, har mange forskellige it-systemer og bygger på en tradition for åbenhed, hvilket gør dem interessante for cyberkriminelle.
  • Audi lancerer som verdens første buede digitale OLED-baglygter

    Audi lancerer som verdens første buede digitale OLED-baglygter

    branche-og-teknologi ›Den nye Audi Q9 er som første i verden forsynet med tredimensionelt buede digitale OLED-baglygter, som åbner for nye muligheder inden for sikkerhed og kommunikation.
  • Dansk startup vil give fremtidens robotter en digital hjerne

    Dansk startup vil give fremtidens robotter en digital hjerne

    automation ›Startup-virksomheden Synteza har knækket koden til at skabe computerskabte træningsdata på rekordtid. Det skal gøre det markant hurtigere og billigere for robotter og selvkørende enheder at forstå den virkelige verden.