Støtte til dansk-kinesisk jagt på billige plastsolceller

Støtte til dansk-kinesisk jagt på billige plastsolceller

Danmarks Grundforskningsfond har bevilget 15 millioner kroner til et projekt, som kobler Risø DTU's ekspertviden om solceller med Aalborg Universitets gode kontakter til kinesiske forskningsmiljøer.

Nanoforskning i danske laboratorier og tæt samarbejde med kinesiske forskere skal bane vej for masseproduktion af billige solceller af plastik. Danmarks Grundforskningsfond har bevilget 15 millioner kroner til et projekt, som kobler Risø DTU's ekspertviden om solceller med Aalborg Universitets gode kontakter til kinesiske forskningsmiljøer.

Projektet skal ledes af professor Frederik Krebs fra Risø DTU's Program for Solenergi, og han har store forventninger:

- Nanoteknologi kan gøre de enkelte solceller bedre, men hvis ikke vi kan sprøjte dem ud i kvadratkilometervis, har det ingen praktisk betydning for menneskeheden. Det er fint nok, at du måske kan lave en hamrende god solcelle på størrelse med et knappenålshovede, som sætter en verdensrekord. Men med det her samarbejde vil vi udnytte nanostrukturer til at lave bedre solceller i en skala, som måles i fodboldbaner frem for knappenålshoveder, lover Frederik Krebs.

Selvsamlende strukturer og nanokrystaller

Aalborg Universitets rolle i projektet fokuserer på udviklingen af såkaldte nanokrystaller, samt på hvordan plastsolceller automatisk kan få de nødvendige halvleder-egenskaber via selvsamlende strukturer.

- Traditionelle silicium-baserede solceller er meget effektive til at omsætte energien, men de er dyre og energikrævende at producere. Det begrænser deres anvendelsesmuligheder, og derfor arbejder vi på at forbedre løsninger, der udnytter plastik til at fremstille billigere solceller, fortæller lektor Donghong Yu fra Aalborg Universitets Sektion for Kemi.

Forskerne fra Risø DTU's solenergi-gruppe har stor erfaring med at fremstille plastsolceller via nogle af de samme serigrafi- og blækprinter-processer, som benyttes til fremstilling af tryksager. Det er billigt, men plastsolcellerne er stadig ikke tilnærmelsesvis så effektive som silicium-solceller til at omsætte solens stråler til energi. Det skal nanoforskningen være med til ændre.

- Vi ser på materialet med et helt overordnet mål om at forbedre energi-effektiviteten og reducere udgifterne til produktion af plastsolceller til store arealer. Det kan vi gøre ved at introducere nanostrukturer på forskellige måder. På Aalborg Universitet får vi blandt andet ansvaret for at udvikle nanokrystaller i form af en ny type bøjede polymerer med specielle egenskaber, forklarer Donghong Yu.

Kinesiske forbindelser

 Aalborg-forskeren stammer selv fra Kina, og derfor får han også en vigtig funktion som bindeled til de kinesiske forskere. Projektleder Frederik C. Krebs betegner det som en helt afgørende betingelse for, at der kommer noget godt ud af samarbejdet.

- Talentmassen i Kina er enorm, og de satser hårdt på det her område i øjeblkket. Jeg sidder som redaktør for et videnskabeligt tidsskrift om solceller, og det vælter ind med resultater fra Kina. De prioriterer virkelig forskning, så vi vil meget gerne arbejde sammen med dem. Donghong Yu kender både det danske og det kinesiske system, så han bliver broen mellem os. Den måde de tænker og arbejder på er helt anderledes end vores, så det er fuldstændig usandsynligt, at vi kunne få noget frugtbart ud af det, hvis ikke vi havde en oversætter, fortæller Frederik Krebs. 

Han ser kombinationen af Risøs videnskabelige tyngde og Aalborg Universitets gode kinesiske kontakter som et perfekt setup, der kan være med til at give resultater inden for en kort tidshorisont. Samtidig supplerer projektet Risø-forskernes igangværende samarbejde med danske virksomheder, der står klar til at drage fordel af forbedringer af solcelle-teknologien:

- For eksempel har vi i forvejen et samarbejde med Støvring-virksomheden Mekoprint, hvor ambitionen er at de og andre trykkerier skal kunne trykke solceller. Vi har allerede fremstillet solceller hos dem, og vi arbejder på, at de helt selv skal kunne klare det via de processer, vi udvikler. Vores samarbejde med industrien betyder, at vi har en kanal, hvis vi kommer op med noget godt i det nye projekt. Så vil det være meget hurtigt at overføre det til dansk industri, vurderer Frederik Krebs.

9/3 2010
  • AI splitter PCB-industrien i to

    AI splitter PCB-industrien i to

    branche-og-teknologi ›Ny rapport fra Yole Group analyserer PCB-industrien, der er opdelt i to hele forskellige segmenter: Et 'commodity' segment, der omsætningsmæssigt står næsten stille, samt et AI-drevet segment i kraftig vækst (in english).
  • Wireless Logic Nordic får ny direktør

    Wireless Logic Nordic får ny direktør

    branche-og-teknologi ›Den erfarne tele- og IoT-profil Wanig Le Pennec bliver ny direktør for Wireless Logic Nordic. Med en stærk international baggrund inden for IoT, partnerskaber og kommerciel udvikling skal han stå i spidsen for virksomhedens fortsatte vækst.
  • Infineon etablerer højvolumen 300mm-baseret GaN-produktion i Europa

    Infineon etablerer højvolumen 300mm-baseret GaN-produktion i Europa

    branche-og-teknologi ›Infineon etablerer Europas – og verdens – første produktionsanlæg til fremstilling af galliumnitrid (GaN) powerhalvledere i stor skala med afsæt i 300-millimeter (diameter) wafere (in english).
  • DigiKey udvider porteføljen af DigiKey Standard produkter

    DigiKey udvider porteføljen af DigiKey Standard produkter

    branche-og-teknologi ›Blandt de nye produkter i DigiKey's såkaldte DigiKey Standard produktportefølje kan fremhæves ESD-beskyttelsesudstyr samt præcisionsværktøjer med mere (in english).
  • Samarbejde om AI-understøttet workflow til PCB inspektion

    Samarbejde om AI-understøttet workflow til PCB inspektion

    t-og-m ›Siemens og NVIDIA vil forøge produktiviteten og forbedre kvaliteten ved at flytte forberedelsen af ​​automatiseret optisk PCB-inspektion over i den virtuelle verden (in english).
  • Derfor er danske universiteter attraktive mål for hackere

    Derfor er danske universiteter attraktive mål for hackere

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›På få uger har cyberangreb ramt DTU, Københavns Universitet og Aarhus Universitet. Universiteterne ligger inde med værdifulde data, har mange forskellige it-systemer og bygger på en tradition for åbenhed, hvilket gør dem interessante for cyberkriminelle.
  • Audi lancerer som verdens første buede digitale OLED-baglygter

    Audi lancerer som verdens første buede digitale OLED-baglygter

    branche-og-teknologi ›Den nye Audi Q9 er som første i verden forsynet med tredimensionelt buede digitale OLED-baglygter, som åbner for nye muligheder inden for sikkerhed og kommunikation.
  • Dansk startup vil give fremtidens robotter en digital hjerne

    Dansk startup vil give fremtidens robotter en digital hjerne

    automation ›Startup-virksomheden Synteza har knækket koden til at skabe computerskabte træningsdata på rekordtid. Det skal gøre det markant hurtigere og billigere for robotter og selvkørende enheder at forstå den virkelige verden.