Toshiba opruster på halvlederområdetArmin Derpmanns er ’Vice President Marketing & Operations Division’ i Toshiba.

Toshiba opruster på halvlederområdet

Toshiba har gennemført omfattende organisationsændringer og har i den forbindelse også strømlinet aktiviteterne på halvlederområdet og er i gang med store investeringer inden for ikke mindst power-komponenter.

Toshiba har historisk set været et af de mest fremtrædende japanske industri- konglomerater med aktiviteter inden for så mange forskellige områder, at det reelt set måske har været lettere at nævne, hvor Toshiba ikke har været aktive end det modsatte.

Gennem snart en del år har Toshiba imidlertid været hårdt presset både økonomisk og organisatorisk. Som børsnoteret virksomhed med en bred vifte af forskelligartede aktiviteter har Toshiba haft svært ved at levere de resultater, som markedet har forventet og krævet. Koncernen har ikke formået i tide at lave de nødvendige rekonstruktioner og andre tilpasninger med sigte på lønsomheden i den meget komplekse organisation, ligesom engagementet i flere store fejlslagne projekter har kostet dyrt.

Gennem 2023 og videre her i 2024 er der imidlertid sket meget, og der gennemført markante strukturmæssige og organisatoriske ændringer med sigte på at strømline aktiviteterne og i endnu højere grad fokusere på vækstmarkeder, hvor Toshibas teknologikompetencer flugter med behovene.

Det helt store centrale omdrejningspunkt i forandringsprocessen har været salget af Toshiba til et konsortium, der er ledet af Japan Industrial Partners (JIP). Salget blev gennemført i december måned i 2023, og Toshiba blev efterfølgende afnoteret fra børsen i Tokyo, hvilket samtidig har givet betragteligt udvidede frihedsgrader på både den korte og lange baner for de nye ejere.

- Der virkelig sket en masse i de seneste omkring 12 måneder, og koncernen fremstår nu med en styrket og langt mere fokuseret struktur, forklarede Armin Derpmanns, der er ’Vice President Marketing & Operations Division’ i forbindelse med en pressebriefing i München for nyligt.

Det er etableret fire primære forretningsenheder under betegnelserne ‘Electronic Devices & Storage’, ’Digital Solutions’, ’Energy Systems & Solutions’ og ’Infrastructure Systems & Solutions’. De opererer naturligvis med afsæt i deres respektive fokusområder samt kompetencer og kunder, men det er hensigten, at de alle skal operere under en fælles ’Toshiba-paraply’.

- Der er i den nye struktur i høj grad fokus på etablere mere synergi mellem de enkelte grupper. Der er også etableret en fælles R&D-organisation, så hvad der sker på de systemorienterede områder også afspejler sig i bl.a. halvleder-aktiviteterne. Ideen er at udnytte kompetencerne på tværs i organisationen på den mest optimale måde, påpeger Armin Derpmanns.

Læs mere deltaljere om Toshibas strategi og produkter inden for halvlederområdet i Elektronik & Data nr. 8.

https://www.e-pages.dk/odsgard/2030708520/

 

18/12 2024
  • EU-projekt skal gøre kvanteteknologi klar til brug i europæiske netværk

    EU-projekt skal gøre kvanteteknologi klar til brug i europæiske netværk

    branche-og-teknologi ›GlobalConnect er partner i det nye EU-projekt TRUSTQ, der skal gøre kvantesikker kommunikation praktisk anvendelig i international skala.
  • Volvo Cars og NVIDIA vil gøre automatiseret kørsel mere sikker

    Volvo Cars og NVIDIA vil gøre automatiseret kørsel mere sikker

    branche-og-teknologi ›Volvo Cars udvider sit samarbejde med NVIDIA med det mål at gøre automatiseret kørsel endnu mere sikker i fremtidens Volvo-modeller.
  • Millioner til forskning på tværs af faggrænser

    Millioner til forskning på tværs af faggrænser

    branche-og-teknologi ›Fra grønnere skibsfart til klogere cyberforsvar. 12 forskningsprojekter har fået støtte til at kombinere avanceret datavidenskab med andre fagområder i jagten på ny viden.
  • DigiKey vil investere 100 mio. dollars over de næste 18 måneder

    DigiKey vil investere 100 mio. dollars over de næste 18 måneder

    branche-og-teknologi ›DigiKey vil investere 100 millioner dollars i løbet af de næste 18 måneder på at opskalere det globale produktdistributionscenter (PDC) og firmaets ordrestyringssystem (OMS). Firmaet forventer en omsætningsstigning på hele 50 procent i indeværende år.
  • Det globale salg af PC'er faldt med 21 procent i tredje kvartal

    Det globale salg af PC'er faldt med 21 procent i tredje kvartal

    branche-og-teknologi ›Ifølge de seneste tal fra teknologi- og markedsanalysefirmaet Omdia faldet antallet af solgte desktop computere, notebooks og workstations markant i det seneste kvartal. De stadig stigende komponent-omkostninger er en vigtig faktor (in english)
  • Store investeringer i 300mm fabs

    Store investeringer i 300mm fabs

    branche-og-teknologi ›SEMI melder i seneste rapport om store igangværende og kommende investeringer i 300mm (waferdiameter) front-end fab udstyr. De forventede investeringer i alene 2026 estimeres til 149 mia. dollars, hvilket er 31 procent højere end sidste år (in english).
  • Nordic Semiconductor markerer 10 år i 'hjertet' af BBC's micro:bit board

    Nordic Semiconductor markerer 10 år i 'hjertet' af BBC's micro:bit board

    boards ›Omkring 73 millioner unge har siden introduktionen for 10 år siden arbejdet med det såkaldte Micro:bit board, som BBC har stået fader til. Nordic Semiconductor har leveret nøgleteknologi til det unikke board (in english).
  • Fra spåner til 3D-print

    Fra spåner til 3D-print

    branche-og-teknologi ›Det netop afsluttede CHIPART-projekt viser vejen mod en mindre miljøbelastende produktion med 3D-print ved at genbruge titaniumspåner fra luftfartindustrien til 3D-print pulver – uden energitung omsmeltning.