Videoovervågning med billeder i optimal kvalitet
Der er kommet flere overvågningskameraer. Et nyt forskningsprojekt skal sikre, at billedkvaliteten er god, uanset hvilket videosystem, der er tale om.
Der kommer flere og flere kameraer. Både på gader, i butikker og i private hjem. Samtidig bliver overvågningssystemerne større og større, så mange kameraer skal spille sammen i ét system.
Ofte afhænger billedkvaliteten af erfarne installatører. En åben software video-platform er udviklet til at understøtte mange forskellige kunder og deres forskellige behov i meget specialiserede situationer, og det gør justering af den visuelle kvalitet til et tidskrævende og praktisk problem. Det opdages ofte for sent, hvis det viser sig, at kvaliteten af billederne er for ringe.
Et nyt forskningsprojekt i samarbejde mellem DTU Fotonik, virksomheden Milestone Systems A/S og erhvervspostdoc Anna Ukhanova (billedet) skal udvikle nye metoder til automatisering af funktioner omkring videokvaliteten, så billedet er bedst muligt til videoovervågning. Projektet er støttet af Højteknologifonden.
- Det handler om at optimere videokvaliteten til et overvågningssystem. Der kan for eksempel være begrænsninger for kvaliteten som dårligt lys, eller at man gerne vil bruge nogle små kameraer. Det centrale her er at udvikle en metode til systemoptimering, så man ikke går på kompromis med videokvaliteten. Så projektet drejer sig om at udvikle en form for kvalitetsmanagement, forklarer Søren Forchhammer fra DTU Fotonik, som skal være mentor for Anna Ukhanova på projektet. Han tilføjer:
- Ideen er, at man i forhold til for eksempel kameraers kvalitet – for der findes både gode og dårlige kameraer – kan karakterisere, hvilken billedkvalitet der kommer ud i sidste ende og dermed sige noget om, hvor let eller svært det for eksempel bliver at genkende en røver.
Dermed er det visionen at kunne styre kvalitetsparametrene for videoovervågning effektivt, så man kan få det mest brugbare resultat i forhold til videoovervågning.
Projektet skal udvikle et nyt framework til automatisk at vurdere, optimere og monitorere videokvaliteten i videoovervågningssystemer. For Milestone Systems kan det blive en effektiv måde at håndtere den basale videokvalitet, og dermed bidrager projektet også til at give en væsentlig fordel på det på det stærkt voksende marked for åbne platformsløsninger til videoovervågning.