Højteknologi på Dyrehavsbakken

Højteknologi på Dyrehavsbakken

Allied Telesis har leveret avanceret fibernetværk til Dyrehavsbakken, som nu råder over en 'state-of-the' netværksinfrastruktur.

Dyrehavsbakken kan spores tilbage til 1583 det gør den til verdens ældste kørende forlystelsespark og samtidig anden mest besøgte i Danmark. Men på trods af Dyrehavsbakkens alder råder den nu over den mest moderne infrastruktur, man kan ønske sig. Der er tale om en løsning, som som forbinder blandt andet digitale videoovervågningskameraer, røgdetektorer, IP telefoner og betalingsterminaler – som Bakken er afhængige fungere hele tiden.

Med over hundrede forskellige forlystelser og boder, der hver i sær fungerer som en individuel foretning, er det umuligt at håndhæve en fælles sikkerhedspolitik for hele netværket. Og på samme tid er det vigtigt at netværket er fleksibelt til at kunne tilpasses individuelle behov i de enkelte boder of forlystelser.

Derudover skal netværket forbinde digitale video kameraer, røgdetektorer, IP telefoner og betalingsterminaler fordelt over hele Bakke, og derfor er det vigtigt, at der er robust infrastruktur, der kan levere høj kapacitet med et højt QoS  i et barskt miljø. 

Allied Telesis blev valg som leverandør, da firmaet tilbyder produkter med høj fiberdensitet og løsninger, der udmærker sig ved stor driftsstabilitet. Fiber har den fordel at det kan trækkes frit mellem forskellige bygninger uden problemer med elektriske potentialforskelle eller risiko for lynskader.

Den tekniske opbygning

Alle switche i netværket er intelligente, non-blocking switche. Det giver et netværk med høj kapacitet samt Quallity of Service (QoS) og service adskillelse som giver fleksibilitet til at bruge netværket til alle tænkelige formål. Dyrehavsbakken udnytter dette i stort omfang til de mange forskellige services.

Et netværk med så mange kritiske anvendelser, skal fungere hele tiden. Bakken har valgt at kombinerer to stærke funktioner i Allied Telesis switchene, der tilsammen giver en ekstraordinær tilgængelighed.

To Allied Telesis AT-x600 switche er forbundet i en Virtual Chassis Stack (VCStack). Denne stack er forbundet redundant til alle andre komponenter således at al funktionalitet i nettet bibeholdes – selv i det sjældne tilfælde hvor en af switchene er ramt af fejl.
 
Mod servere og internetudbyderen er hver af de to Allied Telesis AT-x600 switche forbundet med Link AGgregation (LAG/LACP), en generisk IEEE standard der gør det let at forbinde til tredieparts udstyr.

Mod fiberringen er hver af de to Allied Telesis AT-x600 switche forbundet med Ethernet Protected Switch Ring (EPSR), en særlig Allied Telesis protokol der er robust og sikrer nettet fungerer igen, mindre en 50 millisekunder efter et brud på fiberen eller en fejl i en af underswitchene.

Skulle der opstå fejl på en af de to Allied Telesis AT-x600 switche er der ingen grund tilpanik. Netværket fungerer, som det plejer, og teknikeren kan i ro og mag skifte den defekte switch ved næste lejlighed. Der er altså ikke behov for dyre servicekontrakter med hurtig responstid.

Når teknikeren ankommer er alt han skal gøre at pakke den nye switch ud, installere den og sætte strøm til. Virtual Chassis Stakking vil selv detektere at den nye switch er installeret, kopiere den korrekte konfiguration og firmware til switchen og starte den op.

10/6 2013
  • IC-startup vil 'demokratisere' satellitbaseret kommunikation

    IC-startup vil 'demokratisere' satellitbaseret kommunikation

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›TUSK IC - der er et 'spin-out' fra KU Leuven - har fået tilført 15 mio. euro i indledende funding til at realisere målet med at gøre Ka-band satellitteknologi billigere og bredere tilgængeligt.
  • Digital suverænitet fylder mere og mere hos danske virksomheder

    Digital suverænitet fylder mere og mere hos danske virksomheder

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›En ny analyse fra cybersikkerhedsvirksomheden ESET viser, at hele 77 pct. af danske virksomheder foretrækker europæiske cybersikkerhedsløsninger.
  • Højhastigheds Wi-Fi 7 til barske anvendelsesmiljøer

    Højhastigheds Wi-Fi 7 til barske anvendelsesmiljøer

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›Rohde & Schwarz Networks and Cybersecurity (tidligere LANCOM Systems) udvider firmaets portefølje af trådløse LAN-løsninger med et nyt Wi-Fi 7 udendørs access-punkt (in english).
  • EU’s Cyber Resilience Act træder i kraft i dag

    EU’s Cyber Resilience Act træder i kraft i dag

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›Det er positivt, at producenter får et tydeligt ansvar for cybersikkerheden i produkter med digitale elementer. Men den største indsigt i og kontrol over cyberrisikoen ligge hos den aktør, der designer og driver den samlede løsning, mener brancheekspert.
  • Nohau og FOSSA samarbejder om sikkerhed i software-forsyningskæden

    Nohau og FOSSA samarbejder om sikkerhed i software-forsyningskæden

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›Nohau Solutions har indgået et nyt partnerskab med FOSSA, som skal styrke Nohaus evne til at hjælpe nordiske virksomheder med at håndtere softwarerelaterede sikkerheds- og compliance-risici.
  • Nu starter udrulningen af Wi-Fi 8 produkter

    Nu starter udrulningen af Wi-Fi 8 produkter

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›TP-Link præsenterer på IFA 2026 udstillingen de nye Archer 8 Ultra og Deco 8 Ultra, der kombinerer næstegenerations Wi-Fi 8 teknologi med TP-Links StabilityEngine, som giver hurtigere og mere stabile og pålidelige forbindelser i hjemmet.
  • UWB Click board til real-time lokaliserings- og telemetrisystemer

    UWB Click board til real-time lokaliserings- og telemetrisystemer

    boards ›Med det nye RTLS UWB Click board fra MIKROE bliver det muligt at udvikle real-time lokations- og telemetri-systemer, der benytter UWB-kommunikation (in english).
  • Første netværkskameraer med EU sikkerheds-certificering

    Første netværkskameraer med EU sikkerheds-certificering

    kommunikation-iot-og-cybersikkerhed ›I takt med at EU strammer kravene til cybersikkerhed er en ny, fælleseuropæisk certificering, EUCC, blevet introduceret som et kvalitetsstempel for sikkerhed. Som den første kameraproducent i verden har Hikvision opnået certificeringen.