Microchip udvider MOSFET driver familie

Microchip udvider MOSFET driver familie

Low-side MOSFET drivere tilbyder peak udgangsstrøm fra 2A til 4,5A.

Microchip annoncerer udvidelsen af deres familie af MOSFET drivere med de nye MCP14E6/7/8 og MCP14E9/10/11 low-side MOSFET drivere. De nye drivere komplementerer Microchips eksisterende 4,5A MCP14E3/4/5 low-side drivere ved at tilbyde peak udgangsstrømme på henholdsvis 2 og 3 ampere. Den prisbillige familie har en bred operationsspænding fra 4,5 til 18 volt og input pins kan sørge for shutdown for nedsat strømforbrug. Driverne tilbydes i 8 pin SOIC og 8 pin 6 x 5mm DFN pakninger der op mindre plads kan drive strømforsyninger i forbrugerelektronik såsom servere, PC’er og notebooks.

Den udvidede MOSFET driver familie hjælper udviklere med at nedsætte strømforbruget og levere flere funktioner i mindre pakninger til en lav pris. De nye MCP14E6/7/8 dual komponenter er verificeret til peak output strøm på 2 ampere, medens dual MCP14E9/10/11 driverne er verificeret til peak output strøm på 3 ampere. Drivernes brede spændingsområde på 4,5 til 18 volt understøtter mange input spændinger, medens de små pakningers reducerede pladskrav nedbringer kost.

Tilføjelsen af disse nye komponenter i Microchips analoge og interface produktportefølje forøger mulighederne og fleksibiliteten ved at levere en fuld serie af prisbillige, high og low side drivere, med output strøm fra 0,5 til 12 ampere i populære pakningstyper.

MCP14E3/4/5, MCP14E6/7/8 og MCP14E9/10/11 MOSFET drivere fås i 8 pin SOIC eller 8 pin, 6 x 5mm, DFN pakninger.
http://www.microchip.com/get/V0WH.

7/4 2011
  • Strålingstolerant GaN-baseret POL-konverter

    Strålingstolerant GaN-baseret POL-konverter

    power ›Microchip præsenterer POL-05-20S-T, der er en strålingstolerant point-of-load (POL) konverter, der er designet til at imødekomme de høje effektkrav i rumapplikationer med mere (in english).
  • RECOM powerdesigns integreres nu i CELUS designplatformen

    RECOM powerdesigns integreres nu i CELUS designplatformen

    power ›En række af RECOM's powerdesigns bliver nu en del af CELUS designplatformen, hvor de indgår i 37 af CELUS's såkaldte CUBO's, der kan beskrives som digitale datablade (in english)
  • Ultrakompakt 600W AC/DC-strømforsyning

    Ultrakompakt 600W AC/DC-strømforsyning

    power ›Vox Power har udvidet sin EIRE-familie af single-output AC/DC-strømforsyninger med EIRE600, der er kompakt 600 W-strømforsyning, som måler blot 5 × 3 tommer og har en ekstremt lav profil på 1,1 tommer (in english).
  • 3,300 V SiC MOSFET-modul til industrielt udstyr

    3,300 V SiC MOSFET-modul til industrielt udstyr

    power ›Toshiba lancerer ny 3,300 V SiC MOSFET-modul til industrielt udstyr, der kan hånterere høje peak-strømme, hvilket er med til at forøge systempålideligheden.
  • Navitas og NVIDIA samarbejder om 800 V til 12 V power-delivery board

    Navitas og NVIDIA samarbejder om 800 V til 12 V power-delivery board

    power ›Navitas og NVIDIA udvikler 24 kW power-delivery board, der i ét trin kan konvertere 800 VDC direkte til 12 VDC og dermed eliminere 50 V IBC powertrinnet, hvilket booster systemeffektiviteten og reducerer boardstørrelsen (in english).
  • Rohde & Schwarz afholder power-seminarer

    Rohde & Schwarz afholder power-seminarer

    t-og-m ›Rohde & Schwarz afholder henholdsvis den 3. november (Aalborg) og 4. november (Sønderborg) heldagsseminarer, der fokuserer på forskellige testaspekter med relation til powerelektronik.
  • Microchip og Navitas samarbejder om 800V referencedesign

    Microchip og Navitas samarbejder om 800V referencedesign

    power ›Microchip og Navitas udvikler 800V-til-6V referencedesign, der kombinerer digital powerkontrol og hardwarebaseret sikkerhed, der kan accelerere udviklingen af højeffektive OCP (Open Compute Project) rack power applikationer.
  • Lavspændings GaN FETs til AI datacentre og robotløsninger

    Lavspændings GaN FETs til AI datacentre og robotløsninger

    aktive-komponenter-og-embedded-sw ›Renesas udvider porteføljen af GaN-komponenter med første 100V E-mode GaN, der bl.a. vil være oplagt at bruge i datacentre og forskellige typer af robotter (in english).