GPV bevarer momentum på et udfordrende marked

GPV bevarer momentum på et udfordrende marked

GPV realiserede en omsætning på 2,2 mia. kr. og en indtjening (EBITDA) på 186 mio. kr. i 3.kvartal 2024, svarende til en mindre nedgang i forhold til samme periode af rekordåret 2023.

Den danske elektronikproducent GPV, som er den næststørste EMS-virksomhed med hovedkontor i Europa, offentliggjorde i dag sit resultat for 3. kvartal 2024, som viser en fortsat tilfredsstillende udvikling i betragtning af de store forandringer, der i øjeblikket finder sted på det globale marked for elektronikprodukter og -services:

- Vi befinder os i en speciel situation, hvor markedet er i en rebalanceringsfase. Udviklingen skal ses i lyset af den eksplosive vækst i efterspørgslen efter elektronikprodukter, som vi oplevede efter coronapandemien. Det medførte store udfordringer i forsyningskæden samt mangel på elektronikkomponenter, hvilket fik EMS-industrien og dens kunder til at opbygge varelagre for bedre at kunne imødekomme efterspørgslen. I 2024 oplever vi en fortsat normalisering af lagersituationen og en rebalancering af markedet, som medfører faldende efterspørgsel, særligt i Europa og Asien, forklarer GPV’s administrerende direktør Bo Lybæk.

At GPV i 2023 realiserede en højere end normal omsætning på grund af en stor beholdning af udestående ordrer komplicerer situationen yderligere. Bo Lybæk understreger derfor, at GPV’s resultat for 2024 skal ses i det lys:

- Vi var stolte over at nå en omsætning på 10,4 mia. kr. i 2023, men det er vigtigt at holde sig for øje, at dette resultat var positivt påvirket af flere ekstraordinære forhold, som vi ikke er begunstiget af i 2024 eller de kommende år. Vi fastholder dog vores omsætningsmål for strategiperioden frem til 2028 på 15 mia. kr., fortsætter Bo Lybæk.

Tilfredsstillende udvikling i omsætning og indtjening

GPV realiserede en omsætning på 2,2 mia. kr. i 3. kvartal, hvilket svarer til en forventet nedgang på 13% sammenlignet med 3. kvartal 2023, hvor omsætningen udgjorde 2,5 mia. kr. Omsætningen for årets første tre kvartaler udgjorde 6,8 mia. kr., svarende til et fald på 14% sammenlignet med samme periode året før.

Indtjeningen (EBITDA) for 3. kvartal 2024 udgjorde 186 mio. kr. mod 197 mio. kr. i samme periode året før. Det svarer til et fald på 6%. Indtjeningen for årets første tre kvartaler udgjorde 486 mio. kr., svarende til et fald på 14%.

Ved udgangen af 2023 forventede GPV i lighed med en række andre EMS-virksomheder og mange kunder, at efterspørgslen ville begynde at stige i andet halvår 2024. Denne stigning har endnu ikke vist sig, og det er usikkert, hvornår i 2025 det kommer til at ske. Ifølge Bo Lybæk er tiden dog med GPV og industrien:

- Den globale økonomiske vækst er fortsat drevet af USA og Asien, mens vækstraterne i Europa og Kina er lavere. Vi har dog en klar forventning om øget optimisme i industrien i 2025 i takt med, at rentenedsættelserne påvirker investeringslysten, og vores kunders lagerreduktioner klinger af, fortsætter Bo Lybæk.

GPV præciserer forventningerne til helåret og forventer nu at realisere en omsætning i størrelsesordenen 8,9-9,2 mia. kr. og et EBITDA-resultat i intervallet 610-640 mio. kr. i 2024 sammenlignet med de tidligere forventninger om en omsætning på 8,9-9,3 mia. kr. og et EBITDAresultat på 610-660 mio. kr. Forventningerne præciseres efter 3. kvartal på baggrund af en stabil ordreindgang og den tilpasning af omkostningerne, der er gennemført i løbet af 2024:

- Under overskriften ’Simplify & Optimise’ har vi implementeret en række ændringer med sigte på at nedbringe omkostningerne og øge effektiviteten. Vi har blandt andet gennemført en markant reduktion i antallet af medarbejdere, hvilket er sket som en naturlig tilpasning af organisationen – dels på grund af sammenlægningen med Enics og dels på grund af lavere aktivitet, siger Bo Lybæk.

Investeringerne er lavere end i de foregående år. GPV har en fleksibel produktionsstruktur, hvor produktionskapaciteten for de primære produktionslinjer nemt kan flyttes rundt mellem de forskellige Operating Business Units med henblik på effektivt at tilpasse os kundernes efterspørgsel og behov:

- Vi har været virkeligt dygtige til at tilpasse os markedsforholdene, og det vil vi fortsat have fokus på. Dette afspejler samtidig, at verden bliver mindre global, hvilket medfører ændringer, som vi er nødt til at tilpasse os og drage fordel af, fremhæver Bo Lybæk.

12/11 2024
  • EU-projekt skal gøre kvanteteknologi klar til brug i europæiske netværk

    EU-projekt skal gøre kvanteteknologi klar til brug i europæiske netværk

    branche-og-teknologi ›GlobalConnect er partner i det nye EU-projekt TRUSTQ, der skal gøre kvantesikker kommunikation praktisk anvendelig i international skala.
  • Volvo Cars og NVIDIA vil gøre automatiseret kørsel mere sikker

    Volvo Cars og NVIDIA vil gøre automatiseret kørsel mere sikker

    branche-og-teknologi ›Volvo Cars udvider sit samarbejde med NVIDIA med det mål at gøre automatiseret kørsel endnu mere sikker i fremtidens Volvo-modeller.
  • Millioner til forskning på tværs af faggrænser

    Millioner til forskning på tværs af faggrænser

    branche-og-teknologi ›Fra grønnere skibsfart til klogere cyberforsvar. 12 forskningsprojekter har fået støtte til at kombinere avanceret datavidenskab med andre fagområder i jagten på ny viden.
  • DigiKey vil investere 100 mio. dollars over de næste 18 måneder

    DigiKey vil investere 100 mio. dollars over de næste 18 måneder

    branche-og-teknologi ›DigiKey vil investere 100 millioner dollars i løbet af de næste 18 måneder på at opskalere det globale produktdistributionscenter (PDC) og firmaets ordrestyringssystem (OMS). Firmaet forventer en omsætningsstigning på hele 50 procent i indeværende år.
  • Det globale salg af PC'er faldt med 21 procent i tredje kvartal

    Det globale salg af PC'er faldt med 21 procent i tredje kvartal

    branche-og-teknologi ›Ifølge de seneste tal fra teknologi- og markedsanalysefirmaet Omdia faldet antallet af solgte desktop computere, notebooks og workstations markant i det seneste kvartal. De stadig stigende komponent-omkostninger er en vigtig faktor (in english)
  • Store investeringer i 300mm fabs

    Store investeringer i 300mm fabs

    branche-og-teknologi ›SEMI melder i seneste rapport om store igangværende og kommende investeringer i 300mm (waferdiameter) front-end fab udstyr. De forventede investeringer i alene 2026 estimeres til 149 mia. dollars, hvilket er 31 procent højere end sidste år (in english).
  • Nordic Semiconductor markerer 10 år i 'hjertet' af BBC's micro:bit board

    Nordic Semiconductor markerer 10 år i 'hjertet' af BBC's micro:bit board

    boards ›Omkring 73 millioner unge har siden introduktionen for 10 år siden arbejdet med det såkaldte Micro:bit board, som BBC har stået fader til. Nordic Semiconductor har leveret nøgleteknologi til det unikke board (in english).
  • Fra spåner til 3D-print

    Fra spåner til 3D-print

    branche-og-teknologi ›Det netop afsluttede CHIPART-projekt viser vejen mod en mindre miljøbelastende produktion med 3D-print ved at genbruge titaniumspåner fra luftfartindustrien til 3D-print pulver – uden energitung omsmeltning.