ICAPE Denmark A/S
Test banner
Iværksættere introducerer varmehynde som erstatning for gas- og varmelamper

Iværksættere introducerer varmehynde som erstatning for gas- og varmelamper

En stor del af restaurations- og cafébranchen vil være presset på forretningen, hvis de skal lukke for gas- og varmelamperne. Iværksættere har udviklet en varmehynde, som sparer op til 95% CO2-udledning og reducerer regningen til en 50’endedel.

Som Tv Avisen og Børsen har haft fokus på, er restaurations- og cafebranchen landet over under pres for at slukke for varme- og gaslamperne ved udeservering, da de presser strømforsyningen og ikke bidrager til den grønne omstilling.

- Udeservering er dog en vigtig del af branchens forretning, og mange gæster ønsker at sidde ude. Men der kan gøres en del for at nedbringe energiforbruget i forbindelse med udeopvarmning. Der kan kigges uderummets opbygning, at udeopvarmning bliver mere behovsstyret og der kan kigges på mere effektive opvarmningstyper, siger Mikal Holt Jensen, miljøchef i HORESTA og sekretariatsleder for Green Key.

De mangler kort sagt løsninger, som kan adressere behovet for at nedbringe energiforbruget. Én af dem er StaySeat’s varmehynden – en enkel, bæredygtig og effektiv løsning udviklet af iværksættere fra DTU:

- Vi har netop gennemført en række succesfulde test, og er nu klar til at hjælpe restaurationer og cafeer til at sænke både omkostningerne ved udeservering samt CO2-udledningen med op til 95%. Målet er at hjælpe hele branchen til at opretholde udeservering og samtidig spare markant på energien, gassen og ikke mindst på pengene – mens de samtidig kan fortsætte deres grønne omstilling, siger CEO Jon Sødergreen.

Typisk er energiprisen for fx en restaurant eller café ca. 11.500 kr./md (NB: udregningen er udført ved 48 stole i udeserveringen, 8 varmelamper á 1.500 W/stk., der er tændt 8 timer om dagen). Lejeprisen per varmehynde/md er 125 kr. med StaySeat. Udgiften til energi til hynden er 240 kr./md.

En bæredygtig løsning der virker, og som kan eksporteres

Meyers er en af de virksomheder, der både har testet varmehynden og har indgået partnerskab på Skylap Pilots-programmet med DTU:

- Vi har testet StaySeat varmehynder hos Meyers Bageri, og vi synes, de er et godt alternativ til varmelamper. Det afgørende er selvfølgelig, at de blev godt modtaget af vores gæster, og derfor har vi nu også indkøbt dem til vores restaurant Fasangården i Frederiksberg Have, hvor de sikkert bliver et hit til vores julemarkeder og i vintersæsonen generelt, siger Marie Egede forretningsdirektør for Meyers restauranter og event.

Potentialet for varmehynden som en holdbar og kost-effektiv løsning er dog ikke kun begrænset til Danmark. Gasvarmelamper til udeservering er fx gjort ulovligt i Frankrig, og det er ikke usandsynligt at et politisk indgreb vil komme i andre lande, siger investor Eske Gunge, der er med på StaySeats vækstrejse. Han tilføjer.

- Jeg har involveret mig i StaySeat, fordi det er en genial idé, som også er en enkel og bæredygtig løsning på et stort problem i restaurations- og cafebranchen. Derudover ser jeg det som en kæmpe teknologi- og eksportmulighed til en lang række EU-lande, der i høj grad er afhængige af brancher med udeservering.

14/10 2022
  • Store ændringer hos STMicroelectronics

    Store ændringer hos STMicroelectronics

    branche-og-teknologi ›STMicroelectronics har netop præsenteret et omfattende omstrukturerings-program med fokus på firmaets globale produktions-infrastruktur, R&D-aktiviteter samt generelle koststruktur (in english).
  • Bosch og Arrow udbygger samarbejde i Europa

    Bosch og Arrow udbygger samarbejde i Europa

    branche-og-teknologi ›Arrow har indgået en europæisk dækkende distributionsaftale med Bosch om sidstnævntes program af MEMS-sensorer, ASICs og SiC chips med sigte på automotive og andre industrielle applikationer (in english).
  • 160 mio. kr. til dansk kvanteteknologisk virksomhed

    160 mio. kr. til dansk kvanteteknologisk virksomhed

    branche-og-teknologi ›Danske Sparrow Quantum - hvis kerneprodukt er kvantechippen Sparrow Core - er blevet tilført 160 millioner kroner med det mål at styrke Danmarks globale førerposition inden for kvanteteknologi
  • 'Nyetablerede' Onics fokuserer på avancerede white label platforme

    'Nyetablerede' Onics fokuserer på avancerede white label platforme

    branche-og-teknologi ›Danske Develco Products og norske Datek Smart Home lancerer nyt fælles 'brand' - Onics - der tilbyder white label produkter inden for bl.a. 'connected living' applikationer.
  • DigiKey præsenterer ny videoserie om 'sustainability'

    DigiKey præsenterer ny videoserie om 'sustainability'

    branche-og-teknologi ›DigiKey lancerer i samarbejde med Analog Devices en ny videoserie med fokus på økovenlige og grønne teknologier (in english).
  • IPC: Tariffer er ikke vejen frem

    branche-og-teknologi ›Den globale IPC-sammenslutning er ikke begejstrede for Trumps 'Liberation Day' initiativer med kraftigt forøgede toldsatser. Det er ikke måden at fremme amerikansk elektronikindustri på, fremhæver organisationen i en udtalelse (in english).
  • Audi etablerer returkoncept for genbrugsmaterialer fra udrangerede køretøjer

    Audi etablerer returkoncept for genbrugsmaterialer fra udrangerede køretøjer

    branche-og-teknologi ›Med et branche-unikt returkoncept sikrer Audi omkostningseffektiv forsyning af genbrugsråmaterialer og tager dermed et stort skridt mod at fremme den cirkulære økonomi i bilindustrien.
  • IoT er nøglen til en mere bæredygtig logistik-industri

    IoT er nøglen til en mere bæredygtig logistik-industri

    branche-og-teknologi ›Laurent Coussonnet fra Linxens beskriver, hvordan opkoblede IoT-teknologier får en absolut nøglerolle i forbindelse med logistik-industriens transformation i en mere bæredygtig retning (in english).